Eesti Kardispordi uudised

Eesti kardisportlased sel nädalavahetusel stardis maailmameistrivõistlustel

Sel nädalavahetusel sõidetakse Campillose kardirajal Hispaanias klasside OK ja OK-Junior tänavuse hooaja maailmameistrivõistlused. Eesti kardisportlastest on maailma kardispordi absoluutse paremiku seas stardis Markus Kajak, Carmen Kraav, Robin Särg ja Mark Dubnitski.

Algselt Brasiilias toimuma pidanud, kuid COVID-viiruse tõttu Euroopasse toodud maailmameistrivõistlused on kardimaailma aasta tippsündmus. Campillose kardiraja jaoks on see esmakordseks võimaluseks võõrustada CIK-FIA tiitlivõistlusi. Andmaks suhteliselt lühikese etteteatamisaja tõttu võistlejatele võrdsemaid tingimusi, sai valik Hispaania raja kasuks tehtud peamiselt just seetõttu.

Tänavuste otseveoliste klasside maailmameistrivõistluste 185 võistlejat jagunevad 5 kontinendi ja 44 riigi vahel ning enim on sõitjatega esindatud võõrustajamaa Hispaania (23). Eesti võidusõitjaid on stardis neli. Mõlema klassi stardinimekirjas on esindatud kogu maailma kardispordi absoluutne eliit, kellest nii mõnedki juba täna F1 tiimide noortetiimide liikmed.

Rajal tulevased F1 sõitjad

Klassis OK on suurfavoriidiks kahekordne Euroopa meister itaallane Andrea Kimi Antonelli (KR Motorsport Srl). Eelmisel aastal vigastuse tõttu Portugalis Portimão kardirajal sõidetud MM-l katkestama pidanud Antonelli on Mercedes-AMG F1 tiimi noorteprogrammi liige. Läbi aegade edukaima F1 tiimi noorsõitjaks on muuseas ka 2018. a kardispordi Euroopa meister Paul Aron.

Ferrari noorteakadeemiat esindab soomlane Tuukka Taponen (Tony Kart Racing Team), Red Bulli oma britt Arvid Linblad ning McLareni toetatud esinumber on ameeriklane Ugo Ugochukwu (mõlemad KR Motorsport Srl). Tasub meenutada, et just McLareni F1 tiimis sõidab hetkel 2014. a otseveoliste eliitklassis maailmameistriks kroonitud Lando Norris. Klassis OK võistlevad eestlastest Markus Kajak, Carmen Kraav (mõlemad Ward Racing) ja Robin Särg (Novalux Srl).

Klassis OK-Junior on favoriidiks valitsev maailmameister ning tänavu ka Euroopa meistriks kroonitud britt Freddie Slater (Ricky Flynn Motorsport). Äärmiselt mitmekülgne Slater on tuntud kui kiire sõitja mis tahes rajal ja mis tahes oludes, kuid vastu tuleb astuda meeletule konkurentsile. Junior-arvestuse viimaste aegade tuntuim maailmameister on tänane Ferrari F1 sõitja Charles Leclerc. Klassis OK-Junior on Eestit esindamas Mark Dubnitski (DPK Racing).

Supervormis Markus Kajak püüdmas eelmise aasta edu

Läinud aasta maailmameistrivõistlustel Portimão kardirajal Portugalis finaalis suurepäraselt viiendalt kohalt startinud Markus Kajak on tänavu oma kiirust veelgi enam lihvinud. Tänavu edukalt endale kuulunud klassi OK Eesti meistritiitlit kaitsnud Kajak võidutses paralleelselt ka kiiremas käikudega kartide arvestuses KZ2. Kajaku hooaeg on olnud tihe ning lisaks Eesti meistrivõistlustele on ta edukalt võistelnud näiteks ka Soome meistrisarjas. Lisaks on selja taga edukad esinemised käikudega kartide (KZ) Euroopa meistrivõistluste sarjas ning maailmameistrivõistlustel Rootsis Kristianstadis.

Markus Kajak on eestlaste suurfavoriit. Foto: LRN Photo

Eelmisel nädalavahetusel Campillose rajal sõidetud otseveoliste MM-i testvõistlus kujunes vaatamata tagasihoidlikule tulemusele samuti edukaks. Eelfinaalis konkurendi vea tõttu katkestama sunnitud Kajak tegi finaalis tagaotsast startides imelise tõusu ning seda kõigi nende vastu, kes tänagi MM-l stardis.

“Eelmisel nädalavahetusel tegime tiimiga tugeva esituse ning usun, et oleme algaval MM-l parimas löögihoos,” kommenteeris Kajak oma valmisolekut hooaja olulisemaks võistluseks. “Rajaolud on mõne päevaga siiski üpris palju muutunud, kuid kohanema peavad kõik – seega pole see probleemiks.”

Ilmaennustus lubab nädalavahetuseks isegi veidi vihma. Kui palju rolli see mängida võib?

“Eks jahedamad olud soosi muidugi meie laiuskraadilt pärit sõitjaid rohkem, kuid üldiselt ma arvan, et suurt vahet pole. Siin on siiski koos maailma kardispordi eliit ja kiired ollakse igasugustes tingimustes,” ütles Kajak ilmaolude kohta. “Minu eesmärk on endast parim anda ning jõuda esimese ülesandena finaali nii heale stardikohale, kui võimalik.”

Carmen Kraavi ettevalmistus kujunes plaanipäraselt

Oma esimestel maailmameistrivõistlustel võistlev Carmen Kraav läbis eelmisel nädalal Campillose rajal sõidetud Champions of the Future võistluse ettevalmistuse tähe all. Eesmärgiks oli leida õiged seaded, harjuda tundmatu rajaga ning leida samm-sammult võistluskiirus. Plaanitud tegevused said edukalt ellu viidud, samuti andsid enesekindlust läbitud võistluskilomeetrid.

“Siiani läheb kõik plaanipäraselt, kogume kiirust ja leiame aina paremaid seadeid kardile,” olid Kraavi esimesed kommentaarid pärast sel nädalal uuesti rajale tulemist. “Rada on libedam kui eelmisel nädalavahetusel. Ilmast rääkides lubab võistlusteks vahepeal ka vihma. Ma arvan, et see võib eestlastele kasuks tulla, aga pole kindel. Eks me näe.”

Ilmaoludest sõltumata on Kraavi eesmärgiks koht finaalis ehk 36 parima seas.

“Testvõistlusel rikkusid hea tulemuse intsidendid eelsõitudes, mille tulemusena polnud võimalust finaalikoha eest heidelda. Tihtipeale satud lihtsalt süütuks kannatajaks, kuid nii see kardispordis juba kord on,” ütleb Kraav.

Carmen Kraavi jaoks on MM Hispaanias tema esimene suur tiitlivõistlus. Foto: LRN Photo

Uus rada Robin Särge ei heiduta

Eelmise nädala testvõistluselt eemale jäänud Robin Särg alustab MM-i nö puhtalt lehelt. Väga kogenud ja seejuures rohke rahvusvahelise võistluskogemusega kardisõitjana on tänavused maailmameistrivõistlused talle siiski esimesed, nagu on esmakordne ka võistlemine Campillose rajal.

Vaatamata sellele on ta siiski veendunud, et suudab vabatreeningutega täna ja homme kõik vajaliku paika saada. Eesti meistrivõistlustel kuni viimase etapini Markus Kajakuga tiitli pärast heidelnud Särg on heas hoos ning loodab konkurentidele tubli lahingu anda ning finaali jõuda.

“Rada on äge ja väga meeldib mulle. Oleme siiani tegelenud peamiselt tehnikaga ja õppinud rada tundma. Palju on abiks sellest, et Lenzokarti tehasetiim Novalux on mulle ju aastaid tuttav ja koostöö nendega seetõttu väga ladus,” ütles Särg pärast esmast tutvust talle täiesti uue rajaga. “Eks esimesed trennid kuluvad paljuski kohanemisele, kuid loodetavasti kulgeb kõik sujuvalt ning suudan konkurentidele eelsõitudes kõva lahingu anda ja finaali jõuda.”

Robin Särg on Novaluxi tiimiga tuttav juba aastaid. See soodustab oluliselt kohanemist talle tundmatu Campillose rajaga. Foto: erakogu

Mark Dubnitski: “Olen MM-ks igati valmis.”

Klassis OK-Junior värskeks Eesti meistriks kroonitud Mark Dubnitski on tänavu Eestit esindanud FIA Karting Academy Trophy sarjas, mille võistlused on peetud koos klassi KZ Euroopa ja maailmameistrivõistlustega. 

Osalemine klassi OK-Junior maailmameistrivõistlustel on aga temalegi esmakordne, Campillose rada aga tuttav eelmisel nädalavahetusel seal peetud Champions of the Future võidusõidult. Testvõistlus kujunes Dubnitskil samuti seadete otsimiseks, sama tööga jätkati ka sel nädalal.

“Töötame tiimiga, proovime erinevaid raame, vaatame ja korrigeerime minu sõidujooni,” ütles Dubnitski pärast esimesi ringe rajal. “Oleme tiimiga saanud palju tööd teha ning võib öelda, et see töö on andnud tulemuse – MM saab kindlasti olema parem, kui eelvõistlus oli.”

Testvõistlusel konkurendiga kokkupõrke tulemusena oma sõrmi vigastanud Dubnitski sõnul see aga tema sooritust ei sega.

“Viibisin arstlikul läbivaatusel ning keeldu võistelda pole. Käsi on küll pisut hell, aga see ei sega võistlemist,” ütles Dubnitski lõpetuseks. “Oleme võistluseks igati valmis.”

Mark Dubnitski testvõistlus ja esimesed vabatreeningud on möödunud seadete otsimise tähe all. Tänaseks ollakse MM-ks valmis. Foto: erakogu

Maailmameistrivõistlustel Campillose kardirajal Hispaanias sõidetakse täna vabatreeningud, homme ajasõidud, laupäeval eelsõidud ning pühapäeval finaalid.

Ajakava (kohaliku aja järgi)

Reede, 29. oktoober
09:00 – 14:55 vabatreeningud
15:00 – 17:30 kvalifikatsioonid

Laupäev, 30. oktoober
09:00 – 10:40 vabatreeningud
10:45 – 18:00 eelsõidud

Pühapäev, 31. oktoober
09:00 – 10:40 vabatreeningud
10:45 – 12:20 eelsõidud
14:00 – 15:40 finaalid

Info, tulemused ja otseülekanne www.fiakarting.com