Eesti Kardispordi uudised

Nädala staar #25

Veel enne, kui liigume sel nädalavahetusel Lange motokeskuses sõidetavate Olerex Eesti kardispordi meistrivõistluste lainele, on meil au tutvustada meie tänast vestluskaaslast, kes on igas mõttes erilisest erilisem.

Meie selle nädala staar on tituleerituim kõigist varasematest. Huvitava faktina on ta ka meie külalistest esimene mitte-eestlane, sest pärit on ta naaberriigist Rootsi. Juhtumisi on ta ka järjekorras 25. nädala staari rubriigi külaline, kuid üks peamistest põhjustest on siiski tema värskelt võidetud maailmameistritiitel. Jah, lugesite õigest, meie selle nädala vestluskaaslaseks on klassi KZ maailmameister. Tere tulemast, Noah Milell!

Oma ala maailmameistrilt on alati õppida ning tarkusi kõrva taha panna. Triumf kodusel MM-l Kristianstadis oli igati loogiline saavutus Noah’ edukas karjääris ning meie tänases loos ta sellele ka pilku heidab. Maailma tipukonkurentsis pole aga miskit lihtsat, sest rajal maksavad sajandike asemel tuhandikud ning konkurendid ei jäta oma paremuse tõestamiseks ainsatki võimalust kasutamata. Aastaid maailma tippsarjades võistlemist on seda Noah’le õpetanud. Miks mainisime tema säravat tiitlit pelgalt ühe põhjusena, miks Noah on täna meie vestluskaaslaseks? Sest lisaks tiitlile peitub Noah’ sõnades fantastiliselt palju sellist, mida võiks kasulikuks pidada mis tahes alal tegutsev sportlane.

Maailmameister Noah Milell kodusel Kristianstadi MM-l võitjana poodiumil.

Kuidas aga algas värske maailmameistri kardisõidukarjäär? Kuidas on ta suutnud kõik need aastat oma eesmärgile kindlaks jääda? Ning milliseid tarkusesõnu Noah soovitab alles oma sportlaskarjääri alguses olevatele kardisõitjatele? Sellest kõigest ja paljust muust saab lugeda alljärgnevast Eesti Kardiliidule antud eksklusiivintervjuust.

Head lugemist!

 – Noah Milell – maailmameister – kuidas kõlab? Mida kardispordi kõrgeim tiitel sinu jaoks tähendab? Eriti arvestades, et sa võitsid selle veel kodus.

“See on parim tunne, mida ma olen oma elus üldse tundnud. Maailmameistritiitel on olnud mu eesmärk ja unistus juba väikesest poisist saati, mil alustasin võistlemist, seega selline tulemus ja tiitel on eriline. Ja miski pole parem selle saavutamisest oma kodus – oma pere, sõprade ja toetajate ees.”

 – Palun räägi meile, kui palju tööd, ettevalmistust ja panustamist selle imelise tulemuse saavutamiseks kulus?

“Ma olen rahvusvahelisel tasemel võistelnud alates 2013. aastast, seega 9 aastat rahvusvahelisi võistlusi, millest 5 tehasetiimiga. Mul on olnud mitmeid WSK-sarja poodiumeid ja ajasõiduvõite CIK-FIA võistlustelt, kuid mul ei ole õnnestunud sellist tulemust varem saavutada. Selle tiitli võitmine eeldas tohutult võistlemist ja ka paljude vigade tegemist ning nendest õppimist.”

 – Meie teada alustasid sa kardisõiduga 2009. aastal. Kuidas sa kardisporti jõudsid? Räägi meile palun oma lugu.

“Põhimõtteliselt on kardisport alati olnud mu perekonnas. Mu onu Johnny (Mislijevic) võitis 1996. aastal maailmameistrivõistlused Tony Kart’i tehasemeeskonnaga, mu isa võistles samuti, seega olen ma alati kardispordi keskel olnud ja selles üles kasvanud. Kuni 2012. aastani tegelesin jalgpalliga, kuid siis pidin valima, millele pühendun – õnneks valisin kardi.”

 – Nr 31 on uus nr 1 maailmas – ilmselgelt on see eriline number, aga mis on selle taustalugu?

“Jah, kui ma 2009 aastal alustasin võistlemist, siis ma tegelikult soovisin numbriks 21, kuid keegi oli juba selle endale saanud, seega anti mulle 31. Alates sellest hetkest olen alati valinud võistlusnumbriks 31, kui valimist võimaldatakse.”

Võitjana üle finišijoone ning uskumatu on saanud tõeks.

 – Kes on need võtmeisikud sinu eduloos, eriti selle tiitli osas?

“Kindlasti mu pere, sest nad on mu karjääri nimel panustanud palju aega ja raha, lisaks onu Johnny, kes on alati minuga kaasas olnud ja mind juhendanud, ning ka mu vanaisa Peter. Ka üks isiklik sponsor aitas mind noorena samuti, kuni sain Tony Kardi tehasemeeskonda tasuta sõitjaks. Ilmselgelt ka meeskond ise on ääretult oluline, nad on alati minusse uskunud, et ma saavutan midagi suurt.”

 – Kõik KZ-i sõitjad on ääretult talendikad, seega kuidas on võimalik neid alistada ja tulla nende hulgast maailmameistriks? Palun avalda, kuidas on võimalik sellises konkurentsis ja spordis, milles mõõdetakse ajavahesid tuhandiksekunditega, teistest eristuda ja võita?

“KZ-is on palju väga andekaid ja suurte kogemustepagasiga võistlejaid, mistõttu peab võitmiseks olema kõik perfektne. Nii tehnika kui ka sõit peavad olema 100% paigas, et midagigi saavutada. Ainuüksi üks halb päev või pisut puudulik keskendumine tähendab, et võid sisuliselt jääda KZ-is viimaseks – just sel põhjusel me näemegi niipalju erinevaid võitjaid selles klassis.”

 – Missuguseid ettevalmistusi (nii füüsilisi kui ka psühholoogilisi) mis aja vältel sa enne aasta kõige tähtsamat võistlust tegid? Kui palju ja mis moodi sa treenid ennast, et olla KZ-i jaoks parimas võimalikus vormis?

“2 nädalat enne maailmameistrivõistlusi tegime sõidutrenni Kristianstadis 2 päeva ja see oli viimane sõiduga seotud ettevalmistus võistlusteks. Minu arvates on oluline ka hoida ennast vahepeal kardist eemale ning mõelda ja tegeleda millegi muuga kui kardiga. Füüsilise vormi tarbeks tegelen jooksmise ja poksimisega. Et 5 päeva 100%-liselt keskenduda on vaja kõvasti keskendumist ka treeningutel harjutada. Minu hinnangul just selline ettevalmistus aitabki mul segamatult sõites keskenduda, lisaks ei väsi ma võisteldes ära.”

 – KZ-i miinimumkaal on 170 kg, seega ei saa võistleja olla raske. Kas sa pead kinni ka mingisugusest kindlast toidumenüüst või -dieedist, et olla parimas kaalus?

“Ma olen alati olnud pigem väiksemat kasvu, mistõttu ma ei võta kaalu väga kergesti juurde, seega toidukoguste suurused mu kaalu väga ei muuda. Oluline on süüa aga õigesti, et tunda ennast värskena ja füüsiliselt valmis. Võistlustel söön ma tihti väiksemaid koguseid, et ma ei tunneks ennast väsinuna.”

 – Kui palju aega ja energiat pühendad sa kardi seadistamisele? Kas seadistamiseks kasutate sinu tagasisidet sõitmisest või telemeetriasüsteemiga kogutud andmeid? Kumb on sinu arvates täpsem viis?

“Leian, et KZ-is loeb 90% sõitmine ja 10% tehnika, võistleja leiab rohkem aega oma sõidustiili kohandades, kui kardiseadet või mootorit muutes. Telemeetria on täiuslik mootorite ja ülekannete valikul. Meie meeskonnas on eraldi datamees ehk telemeetria analüüsija, kes suudab ja oskab täpselt kogutud andmeid analüüsida ja nendest järeldusi teha. Seega koos sõitja tunnetuse, tagasiside ja telemeetria analüüsimisega saame teha maksimumi. Minu puhul kasutame kardiraami seadistamiseks minu tagasisidet ning mootori, ülekannete ja karburaatori tarbeks analüüsime telemeetriat.”

 – Tony Kardi tehasemeeskonnas on KZ-is 3 sõitjat (sina, Lorenzo Camplese ja Simo Puhakka), kes kõik lõpetasid MM-i esiviisikus. AGA! Sa võitsid neid kõiki ja seda veel rohkem kui viie sekundiga! Kuidas sa seda täpselt sama tehnikaga (raam, mootor) suutsid? Kas sa oma meeskonnaga (mehaanik, insener) leiutasid midagi uut ja eriliselt? Kui see pole saladus, siis palun avalda, kus täpsemalt sa oma meeskonnakaaslasi rajal edestasid?

“Jah, terve meeskond nägi tohutult vaeva, et seda tulemust saavutada ja me proovisime mitmeid uusi asju enne võistlust – see tasus ära. Tony Kardi meeskonna kõik sõitjad kasutavad sama tehnikat ning samuti aitame teineteisel leida head seadistust, siiski alati iga seadistus kõigile ei sobi, sest sõidustiilid on erinevad. Seega see viimane osa, viimane protsent seadistusest on individuaalne, mõnele meeldib rohkem ülejuhitav, mõnele alajuhitav kart. MMil olin igas sessioonis väga kiire raja teises ja kolmandas sektoris, kuid mu tiimikaaslased edestasid mind esimeses sektoris.”

KZ maailmameistrivõistluste poodiumitseremoonia Kristianstadis septembri algul.

 – Palun räägi meile, kuidas sinu ja maailma kõige prestiižsema kardimeeskonna – Tony Kart tehasemeeskond – teed ristusid? Sa oled nende sõitja olnud juba üle nelja aasta, seega teievaheline keemia peab klappima?

“Mul on olnud suur nauding Tony Kardi tehasetiimiga töötada juba alates 2018. aastast, olen sellelt väga professionaalselt meeskonnalt kardispordi iga väiksemagi nüanssi osas tohutult palju õppinud. Eriti nende töökultuuri ja sõitja arengule suunatuse osas ning mismoodi tehnikat arendatakse. Aastate jooksul on need inimesed meeskonnas nagu mu pere nii raja kui ka selle kõrval ning see on mu jaoks eriti oluline.”

 – Kas nüüd, kus sa oled võitnud kardispordi kõige kõrgema tiitli, teed sa sammu autospordimaailmas edasi ja otsid endale uue väljakutse, nt ringrajal autoga või vormeliga? Mis on su eesmärgid?

“Jah, ma tahan oma potentsiaali katsetada ka teistes võidusõidusarjades, kuid see kõik sõltub kus ja mida. Mu eesmärk on teenida võidusõiduga elatist, teha seda kõike tööna.”

 – Kui sa saaksid valida ükskõik missugusest ajastust maailma võidusõidus, siis millise masina ja raja sa valiksid sõitmiseks? Miks?

“Vormel Super A 1996. aastast vanas Lonatos oleks eriline, seal võitis mu onu maailmameistritiitli. Ma olen kuulnud, et sel ajal olid nendel masinatel meeletu pidamine ja mootorid käisid kõrgetesse pööretesse.”

 – Sõitjatel on oma karjääris tihti häid ja halbu hetki, kuid sina oled suutnud oma pead üleval hoida, jätkata tööd ja pühendumist ning tulemus Kristianstadist räägib enda eest. Arvestades sinu tohutut kogemust, kas sa saaksid palun anda noortele sõitjatele nõu, kuidas ületada neid raskeid hetki ja tulemusi selles spordis ning kuidas ennast sõitjana arendada?

“Igal sõitjal on oma head ja halvad hetked, eriti selles spordis. Kardispordis sa võid teha suurepärase võistluse, kuid lõpetades väljaspool poodiumit ei pane su panust ja sõitu mitte keegi tähele. Noores eas on oluline palju võistelda ning teha tohutult sõidutrenni iga ilmaga ja erineva pidamisega. Selliselt õpib sõitja kohanemist ning suudab olla erinevates oludes ikkagi kiire.

Kõrgeim võimalik tiitel käes – värske kardispordi maailmameister Noah Milell.

Harjutades on oluline proovida uusi sõiduvõtteid, nt pidurdada hiljem või keerata kurvi varem/hiljem jne, et sa ei teeks 15 ringi järjest samu liigutusi ilma, et sa prooviks midagi uut või erinevat, mis sind arendaksid. Kui oled kiire ja suudad kardi ning oludega kohaneda, siis järgnevad tulemusedki.

 – Tavaliselt alustatakse kardi perespordiga (nt laps on sõitja ja isa on mehaanik). Mis on sinu arvates kolm kõige olulisemat nõuannet peredele, kes alustavad või on äsja alustanud kardispordiga, kuid soovivad olla edukad?

“1. Noores eas ei ole vaja kulutada raha tehnika peale – see on raiskamine. Kasuta seda raha hoopis hea sõiduõpetaja palkamiseks.

2. Ole oma tiimile lojaalne, sest iga tiim hindab usaldusväärset ja lojaalset sõitjat.

3. Kui rahaliselt võimalik, siis võistle palju ka välismaal. Mida nooremana seda alustad, seda parem.”

Noah Milell

Rootslane

Sündinud 28.07.2000, 21-aastane

Kahekordne Rootsi meister (Mini, KZ2)

Maailmameister (KZ, 2021)

https://www.driverdb.com/drivers/noah-milell/