Eesti Kardispordi uudised

Nädala staar #16

Meie selle nädala staari rubriigi kangelane on värske etapivõitja klassis OK-Junior ning ainuüksi juba sellepärast sobilik seda rolli täitma. Läinud nädala Olerex Eesti kardispordi meistrivõistluste kolmas etapp mängis talle lõpuks ometi kaardid kätte, et võtta magus võit, mis juba hooaja algusest peale terendanud on, kuid ühel või teisel põhjusel käehaardest välja on jäänud. Meie selle nädala staar ja järjekorras juba kuueteistkümnes on muidugi Damir Mingazov.

Damiri tee kardispordi juurde pole ühelgi moel olnud tavaline. On ta pärit üpris kardivõõrast perekonnast ning vaid tema erakordne talent on pannud tema vanemaid ümber hindama pere prioriteete. Sarnaselt paljudele teistele alustas ka Damir oma võistlejakarjääri laste hobikardisarjast Talendid Rajale, võitis selle juba oma teisel osalemisaastal, kuid tõeline muinasjutt ootas alles ees: talendisarja auhinnafond nägi iga üksiku etapivõidu eest ette tasuta osalemist EMV-l ning Damiri nimele kogunes neid sedavõrd palju, et ta sai kaasa sõita sisuliselt terve hooaja. Ning mitte ainult: võitnud sel mälestusväärsel 2018. a meistrisarjas kaks etappi, sekka veel mõned tublid poodiumikohad, tuli Damir veel samal aastal nii Talendid Rajale kui klassi Micro üldvõitjaks.

Talendid Rajale 2018 esikolmik: Damir Mingazov, Mia-Mariette Pankratov ja Henrietta Olak.

Damiri nooruspõlve tulisus võistlusrajal on tänaseks asendunud tasakaalukusega. Tema järjepidev töö enda paremaks saamisega on toonud ta tänavuseks tiitlipretendendiks klassi OK-Junior. Konkurents on siin loomulikult tihe ning sellest on Damir loomulikult teadlik. Nagu ka sellest, et üksi kiirusest ega talendist ei pruugi üksi piisata tiitli koju toomiseks.

Meie tänases loos räägib Damir, kes on olnud need inimesed, kelleta temast kunagi poleks saanud tänast kardisõitjat. Lisaks nimetab ta ära oma lemmiksõitjad ning lemmikraja, mis etteruttavalt öeldes ei ole Aravete.

Damiri tee kardispordi juurde on väga inspireeriv ning näitab ära, et kõik on võimalik, kui seda vaid ise väga tahta ning sellesse kõvasti panustada.

Head lugemist!

 – Damir, sarnaselt paljudele teistele alustasid sa võistlemist laste hobikardisarjas Talendid Rajale. Aga veel enne seda, milline oli sinu esimene kokkupuude kartidega, millal sõitsid esimest korda kardiga, kellega koos ja kus?

“Esimene kord, kui ma hobikardiga sõitsin, oli siis, kui ma olin alles 6-aastane. Idee proovimiseks tuli minu onu poolt, kes ise tihti hobikartidega sõitmas käis. Nii siis otsustasime ühel hetkel Unibet kardikeskusesse kardiga sõitma minna. Mäletan, et mul oli väga hirmus, aga pärast 8 minutit sõitmist sain aru, et mulle see meeldib ja ma tahan ka edaspidi sõita. Pärast seda läksin edasi õppima Roli kardikooli.”

Hobikartidel sõitmist alustas Damir juba 6-aastasena.

 –  Võitsid Talendid Rajale sarja 2018. a ülivõimsalt. Sinu peamiseks konkurendiks oli toona Mia-Mariette Pankratov, kes on ka täna sinu konkurent klassis OK-Junior. Olite väiksena mõlemad iga hinna eest valmis oma koha eest võitlema ning pean ütlema, et kohtunikel oli teiega üksjagu tegemist: põrkasite nii mõnelgi etapil omavahel kokku ja segadust oli oi-kui-palju. Täna olete mõlemad soosikud OK-Juniori meistritiitlile. Mis sulle eriliselt meelde on jäänud sellest aastast?

“Ausalt öeldes ma ei mäletagi neid hetki juba praegu. Mäletan paari momenti – näiteks siis, kui me sõitsime Laitses kvalifikatsioonis ning teine teise järel kogu aeg parandasime oma aegu. Samuti mäletan Langes viimase kurvi võitlust, kus Mia küll ületas finišijoone esimesena, kuid oli minust mööda saanud rammimise teel, seega võit kuulus siiski mulle. Mia-Mariette oli ja on tõesti siiani väga tugev rivaal.”

Damir (3), Mia-Mariette (10), Meryl Peldes (2), Henrietta (7) Lange kardirajal.

 – Sarnaselt tänavuse aastaga tähendas ka toona Talendid Rajale sarjas etapivõit tasuta osalemist Eesti meistrivõistlustel. Kuna klass Mini oli sinu jaoks toona liiga suur, mugandati auhind üle klassile Micro. Võitsid juba oma teisel osavõistlusel Raplas ning kuna samuti jätkus võidulaine talendisarjas, said lõpuks osaleda nii paljudel EMV etappidel, et tulid veel samal aastal Eesti meistriks! Muuseas, teisena lõpetas 2018. a hooaja jätkuvalt klassis Micro võistlev Meryl Peldes, meie Nädala staar #15. Kui palju mäletad oma meistritiitli aastast?

“Aastast 2018 on nii mõndagi mälestusväärset. See aasta algas nõnda, et hakkasin aktiivselt treenima, osalema erinevatel võistlustel ka väljaspool Talendid Rajale (erinevad kardikeskuste hobikardivõistlused). Arvan, et see oli aluseks heale stardile Talendid Rajale sarjas. Konkurents oli suur, aga mäletan, et minul tuli toona välja natukene paremini.

Jah, minu õnneks oli iga Talendid Rajale etapivõidu auhinnaks võimalus osaleda EMV etappidel ning seda toona auhinna välja pannud TARK Racing meeskonnaga. Nad olid mulle suureks abiks ja tänu neile oli võimalus saada nii häid tulemusi EMV etappidel. Mäletan, et Heikki (Hõbemägi, tiimijuht) õpetas mulle palju, kuidas tuleb võistluskardiga sõita, kuna võistluskardi ja hobikardi sõitmisstiil on täiesti erinev. Samuti oli ta minu treener, kes tihti andis mulle soovitusi, kuidas õigesti sõita, kus on minu tugevad ja nõrgad küljed ning kuidas neid saab parandada ja ennast arendada. Olen talle väga tänulik tema abi eest.

Heikki kõrval on minuga alati olnud ka minu tehnikud Roomet ja Mart, kes on samuti aidanud ning toetanud mind. TARK Racing on väga professionaalne meeskond, nad olid alati valmis aitama, toetama. Kui me EMV-l hakkasime osalema, siis ei teadnud me sellest spordist palju. Tänu TARK Racing meeskonnale, nende sõbralikkusele saime kiiresti kohanetud.”

 – Ometi on igaks asjaks oma aeg ning täna võistlused AIX Racing Team ridades, kus sinu peamiseks abiliseks on Johannes Moor. Kuidas seda koostööd kirjeldad?

“Ma ütleks, et mitte ainult Johha, vaid terve perekond Moor on mind sarnaselt Heikkiga väga palju edasi abistanud. Mõlemad on seda teinud armastusest kardispordi vastu ning järelkasvu eest hoolitsemise eesmärgil. Ma ei usu, et oleksin tulnud 2018. a Eesti meistriks ilma TARK Racing toeta. Samuti ma ei usu, et oleksin hetkel värske etapivõitja ilma Johannesse, Toomase või Mark-Villemita.”

Koos mehaanik Johannes Mooriga Põltsamaa võistlusel.

 – Damir, kellel on üldse kõige suurem roll, et sinust on saanud see kardisõitja, kes sa täna oled?

“Ma tõesti ei oska välja tuua ainult üht inimest, kes mõjutas mind, et hakkaksin kardisõitjaks. Nagu ma varem juba mainisin, esimene kohtumine kardiga oli koos minu ema vennaga. Kindlasti olen tänulik minu vanematele, kes nägid seda minu esimest sõitu ning nägid minus potentsiaali ning minu soovi antud spordiga edasi tegeleda ning otsustasid mind selles suunas edasi aidata. Samuti ka kogu minu ülejäänud pere on olnud mulle alati suureks toeks. Seega tahaksin siiralt tänada kõiki, kes mind toetanud on. Eriliselt aga just ülalmainitud inimesi.”

Elu esimene Eesti meistrivõistluste etapivõit 2018. a Raplas.

 –  Tänavune OK-Junior on väga tugev: Mia-Mariette, Mark Dubnitski, sina. Marki puhul oleme näinud, et hooaja algused ongi tal alati veidi keerulised. Punktitabelit juhib hetkel Mia-Mariette, sinul on olnud seniste etappide käigus tehnilisi viperusi. Damir, kes tuleb tänavu Eesti meistriks?

“Praegusel hetkel see on väga raske küsimus, sest läbitud on ikkagi ainult pool hooajast. Kõik sõitjad on väga tugevad ning usun, et kõikidel on võrdsed võimalused sellel hooajal Eesti meistriks tulla klassis OK-Junior. Kindlasti ei tohi ära unustada ka meie põhjanaabreid, kelle seas on samuti väga tugevaid sõitjaid. Nagu just Põltsamaal nägime, võivad nende head esitused nii mõneltki tiitlitretendendilt pulte eest ära võtta.”

 – Liigume kardispordist korraks eemale. Damir, millega tegeled väljaspool kardisporti?

“Professionaalselt ma tegelen ainult kardispordiga, oma vaba aega aga veendan väga erinevalt: nii näiteks käin jooksmas, tihti sõidan rattaga. Varasemalt olen tegelenud ujumisega, seega aeg-ajalt käin jätkuvalt basseinis. Talvel mulle meeldib väga mäesuuskadel sõita. Hiljuti hakkasin tegelema ka virtuaalspordiga: sõidan tihti Assetto Corsa autoisimulaatoriga ning eesmärk on hakata osalema iRacing või rFactor poolt korraldatud etappidel.”

Vahetult pärast etapivõitu Põltsamaal läinud nädalavahetusel.

 – Kui palju jälgid muud võidusõitu?

“Olen F1 sarja fänn ning ei jäta vahele ühtegi etappi. Samuti vaatan ja jälgin ka F2 võidusõite. Antud võistlused on tihti väga põnevad ning täis möödasõite.”

 – Kes on sinu lemmikvõidusõitja?

“F1 puhul on minu lemmiksõitja Max Verstappen. Max on oma ala tõeline professionaal. Ta suudab oma masinast kõik välja võtta ning näitas väga võimsat sõitu juba siis, kui oli ise alles väga noor. Seega usun, et ühel päeval saab ka tema meistritiitli kätte.

F2 puhul hoian alati pöialt Jüri Vipsile. Loodan ka teda varsti näha F1 võistlustel”.

 – Aga kui peaksid nimetama ühe praeguse Eesti kardisõitja, kes on sulle eeskujuks, siis kes see oleks?

“Selleks sõitjaks oleks Markus Kajak. Ta on väga talendikas ning kiire sõitja, kes kunagi ei anna alla ning sõidab kõik oma võistlused nö lõpuni.”

Are Ellerile võistluseelset intervjuud andmas.

 – Millal ja kas võime sind näha võistlemas Euroopa ja/või maailmameistrivõistlustel?

“Ma väga tahaksin osaleda nii Euroopa kui ka maailmameistrivõistlustel, see on minu tõeline unistus ning usun, et ma saavutaksin seal väga häid tulemusi. Muidugi tuleb selleks aga palju rohkem trenni teha, osaleda kogemuste hankimiseks erinevatel võistlustel. Lisaks sellele on loomulikult olulised eelarvelised küsimused.”

 – Mis on su lemmik kardirada Eestis?

“Minu lemmik kardirada Eestis oleks Rapla. Antud kardirada on tehnilinem aga samas ka kiire. Seal on väga põnevad kurvid ning mulle meeldib alati otsida parimat viisi nende läbimiseks. Antud rada võimaldab teha erinevaid möödasõite erinevates kohtades. Paljud teised rajad ei paku nii palju kohti huvitavaks möödasõiduks kui Rapla.”

 – Kas mäletad, et sinu esimene ja ülinapp EMV etapivõit pärineb just Rapla rajalt?

“Jah, see oli too sama 2018. a, mil sõitsin Talendid Rajale kardiga. Edestasin finaalis Alexander Dahlströmi võib-olla 0,1 sekundiga vist?”

 – Jah, täpselt nii see oli. Damir, kuidas edukas kardisportlase karjäär sind muus elus aidanud on?

“Kindlasti on kardisport on mulle toonud nii mõndagi muudatust minu elus. Suurim on see, et olen kohanud väga palju uusi inimesi ja sõpru, kellega jagame sarnaseid hobisid ja eesmärke. Tänu EMV ja Talendid Rajale etappidele reisin palju Eestimaal ringi, seega oleme koos perega Eestit paremini tundma õppinud.

Ka minu iseloom on muutunud, mul on nüüd eesmärk ja ma proovin oma mõtteid sättida ainult võidu suunas, olema seejuures tugev ning mis ehk kõige tähtsam: õppima kaotustest ning vigadest, ehkki mõnikord see ei ole nii lihtne.

Huvitaval kombel on kardisport mind ka kooli osas edasi aidanud. Kuna tean, et võistlused ja treeningud võtavad palju aega, siis olen õppinud, et kooli asjad tuleb alati kiiresti ja ette ära teha, et oleks rohkem aega treenimiseks ning et ei tekiks kooliasjades võlgu!”

Napp, aga kindel etapivõit Kuningamäe kardirajal tõstis Damiri tiitlisoosikute hulka.

 – Milliseid treeninguid teed, et end kardisõiduks vormis hoida?

“Peamine, mida ma teen, on jõusaal. Jõusaalis käin koos treeneriga, kes on mulle välja töötanud spetsiaalse programmi, et tõsta vastupidavust ning treenida rohkem jõudu, et iga etapp oleks füüsiliselt lihtsam ja jääks rohkem ressurssi mõttetööks. Jõusaali kõrval teen ka kodus iga päev üldtreeningut. Talvel käin palju suusatamas ning suvel sõidan jalgrattaga. Samuti käin ka ujumas, et rahustada lihaseid ning hoida end mitmekülgselt vormis.”

 – Mida su koolikaaslased arvavad sinu kardisõitmistest?

“Minu klassikaaslased teavad, et ma tegelen kardispordiga. Meil on selline klass, kus paljud tegelevad erinevate spordialadega. Seega me toetame alati üksteist ning oleme alati rõõmsad, kui klassikaaslased häid resultaate koju toovad.”

 – Nüüd natukene unistuste maailmast: kui saaksid väga vabalt valida, siis kas sinust saaks F1 või WRC sõitja?

Kindlasti see oleks F1 sari. Olen aru saanud, et mind ei huvita ka nii palju kereautod, pigem openwheeler’d, kuhu alla kuuluvad nii kardid kui ka kõik ülejäänud vormelid.

Perekond on olnud Damiri suurim toetaja.

 – Lõpetuseks: aastaid tagasi olid ise alustav kardisportlane ning nagu kõigil, on ka sinu karjääris olnud kindlasti tagasilööke. Mida sa oma kogemuse põhjal soovitaksid alles oma sportlaskarjääri alguses olevatele kardisõitjatele/lapsevanematele?

“Ma soovitaksin neile, et nad kunagi ei annaks alla isegi siis, kui ei tule midagi välja. Tuleb alati oma võistlus lõpuni viia ning on vaja alati endasse uskuda. Vanematele aga soovitaksin, et nad prooviksin täide viia oma laste unistused ning toetada lapsi seejuures nii palju, kui võimalik.”